Czym sa notatki na Instagramie

Czym są notatki na Instagramie?  Funkcja Instagram notes

Użytkownicy Instagrama odkrywają nowe narzędzie, które zmienia sposób, w jaki mogą się udostępniać i komunikować. Instagram Notes to subtelna, ale potężna funkcja, która pojawia się u góry skrzynek odbiorczych, tuż obok zdjęcia profilowego, pozwalając na szybkie dzielenie się myślami, podobnie jak na Twitterze. Dzięki niej będziesz mógł zobaczyć krótkie wiadomości od autorów, których obserwujesz, oraz z listy bliskich przyjaciół, oferując nowy poziom interakcji. To narzędzie, które przekracza tradycyjne komentarze, stając się odpowiedzią na potrzebę bardziej bezpośredniego kontaktu w całym świecie, zarówno w sferze marketingu, jak i osobistych relacji.

Czym są notatki na Instagramie?

Notatki na Instagramie, wprowadzone gdzieś w okolicach 2022 roku, to funkcja umożliwiająca użytkownikom publikowanie krótkich tekstowych wiadomości, które pojawiają się na górze ekranu czatu. Te notatki są widoczne dla osób, które obserwujesz i dla tych, z którymi prowadzisz rozmowy w Direct Messages (DM), zależnie od ustawień prywatności. Notatki mają ograniczenie do 60 znaków i są automatycznie usuwane po 24 godzinach.

Celem tej funkcji jest umożliwienie użytkownikom szybkiego i łatwego dzielenia się myślami, pytaniem lub informacjami z kręgiem swoich obserwujących bez potrzeby tworzenia tradycyjnego posta na feedzie czy story. To swego rodzaju hybryda między tweetem a statusami z innych platform komunikacyjnych, takich jak WhatsApp czy Messenger, oferująca bardziej bezpośredni i mniej formalny sposób komunikacji.

Kiedy Instagram wprowadził funkcję notatek na Instagramie?

Tak jak wspominaliśmy, nowa funkcja została zapowiedziana przez firmę META już pod koniec 2022 roku. Początkowo zadebiutowała w Azji, Ameryce Północnej oraz Ameryce Łacińskiej. Z czasem została rozszerzona również na Europę, chociaż jeszcze w lutym 2023 roku nie wszyscy europejscy użytkownicy mieli do niej dostęp.

Jak działają notatki na Instagramie?

Notatki na Instagramie działają jako krótkie, tekstowe wiadomości, które użytkownicy mogą publikować dla swoich obserwujących lub osób, z którymi wcześniej wymieniali wiadomości prywatne (DM).

Funkcja ta jest przykładem, jak platformy mediów społecznościowych ewoluują, aby oferować użytkownikom coraz to nowe sposoby na interakcję i dzielenie się treściami, jednocześnie zachęcając do częstszego korzystania z aplikacji.

Jak włączyć notatki na Instagramie?

Notatki na Instagramie aktywują się automatycznie, bez konieczności ręcznego włączania tej funkcji przez użytkowników. Warto jednak mieć na uwadze, że dostęp do tej opcji mają tylko te aplikacje, które zostały zaktualizowane do najnowszej wersji.

Jak zaktualizować aplikację Instagram? Wystarczy odwiedzić Google Play dla urządzeń z Androidem lub App Store dla urządzeń z iOS i wpisać w wyszukiwarce nazwę Instagrama. Potem wystarczy wybrać opcję „aktualizuj”. Brak tej opcji sugeruje, że Twoja aplikacja jest już na bieżąco z najnowszą wersją.

Jak utworzyć notatkę na Instagramie?

 1. Wejdź w aplikację Instagram, a następnie przejdź do skrzynki odbiorczej, klikając na ikonę wiadomości – papierowego samolotu – znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu. 
 2. Pod okienkiem do wyszukiwania, będzie Twój awatar, a nad nim chmurka z napisem “notatka…” – kliknij na nią.
 3. Wpisz notatkę lub naciśnij ikonę aparatu, aby nagrać krótkie wideo. 
 4. Wybierz czy Twoją notatkę mogą zobaczyć wszyscy twoi obserwujący czy tylko bliscy znajomi.
 5. Udostępnij. 

Jak usunąć notatkę na Instagramie?

 1. Powtórz krok pierwszy z poprzedniego akapitu.
 2. Kliknij w swoją notatkę.
 3. Wybierz opcję “usuń”. 

W tym miejscu możesz również utworzyć nową notatkę, wybierając taką opcję. 

Zalety Instagram notes

Instagram Notes oferuje kilka interesujących zalet, które wzbogacają sposób komunikacji na platformie. Przede wszystkim, umożliwia użytkownikom szybkie dzielenie się przemyśleniami lub informacjami z obserwującymi i znajomymi w formie krótkich, tekstowych wiadomości, co jest idealne dla tych, którzy preferują bezpośredni i zwięzły sposób wyrażania się. Dzięki ograniczeniu do 60 znaków, notatki zachęcają do tworzenia treści, które są na wskroś przemyślane, ale jednocześnie łatwe i szybkie do przyswojenia przez odbiorców.

Inną zaletą jest ich tymczasowość, ponieważ notatki znikają po 24 godzinach, co sprzyja bardziej spontanicznej i mniej formalnej wymianie wiadomości. To może zachęcać użytkowników do częstszego dzielenia się aktualnościami lub myślami “w chwili”, bez obaw o trwałe zapisanie się treści w internecie.

Notatki na Instagramie również ułatwiają bezpośrednią interakcję, ponieważ odbiorcy mogą szybko odpowiedzieć na notatkę, co prowadzi do bardziej płynnej i osobistej komunikacji. To otwiera nowe możliwości dla budowania relacji i angażowania obserwujących.

Ponadto, funkcja ta jest dostępna bezpośrednio z ekranu czatu, co czyni ją łatwo dostępną i integracyjną z codziennym użytkowaniem Instagrama. Użytkownicy nie muszą szukać nowych miejsc ani zmieniać swoich nawyków, aby korzystać z nowej funkcji, co sprawia, że jest ona wygodna w codziennym użytkowaniu.

Wreszcie, notatki dają możliwość docierania do wybranej grupy odbiorców, co jest szczególnie przydatne, gdy użytkownicy chcą ograniczyć widoczność swoich wiadomości do bliskich znajomych lub określonej grupy obserwujących. To dodaje dodatkową warstwę prywatności i personalizacji do sposobu, w jaki ludzie dzielą się treściami na Instagramie.

Co musisz wiedzieć tej o nowej funkcji?

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji o tej funkcji:

 • możesz wpisać tekst o maksymalnej długości do 60 znaków,
 • notatki znikną same po upływie 24 godzin od ich dodania,
 • w każdej chwili możesz stworzyć nową notatkę lub całkowicie ją usunąć,
 • notatki od osób, które obserwujesz będą pojawiać się na górze w Twojej skrzynce odbiorczej.

Przykłady kreatywnego wykorzystania notatek na Instagramie

Notatki na Instagramie otwierają nowe możliwości dla marek, osób prywatnych, influencerów i innych użytkowników, którzy chcą kreatywnie angażować swoją społeczność. Oto kilka przykładów, jak można wykorzystać tę funkcję:

Dla marek:

 • Ekskluzywne ogłoszenia – firmy mogą używać notatek do dzielenia się ekskluzywnymi kodami rabatowymi lub zapowiedziami nadchodzących wyprzedaży tylko dla swoich obserwujących, co może zwiększyć lojalność klientów i poczucie bycia częścią wyjątkowej społeczności.
 • Zaproszenia do Feedbacku – prośba o opinie na temat produktów lub usług w bardziej bezpośredni i osobisty sposób może zachęcić obserwujących do interakcji i podzielenia się cennymi wskazówkami.
 • Szybkie ankiety – krótkie pytania w notatkach mogą służyć jako szybkie ankiety, pomagając markom zrozumieć preferencje swoich klientów dotyczące nowych produktów czy usług.

Dla osób prywatnych:

 • Codzienne myśli – osoby prywatne mogą używać notatek do dzielenia się codziennymi przemyśleniami lub inspiracjami, budując bliskie relacje ze swoimi obserwującymi.
 • Planowanie spotkań – notatki mogą służyć do szybkiego ogłaszania spotkań społecznościowych lub zbiórek, zachęcając obserwujących do wspólnego spędzania czasu.
 • Podziękowania i uznania – krótkie wiadomości z podziękowaniami dla obserwujących lub uznaniem dla innych użytkowników mogą wzmacniać pozytywne relacje.

Dla influencerów:

 • Za Kulisy: Influencerzy mogą używać notatek do dzielenia się ekskluzywnymi zapowiedziami o nadchodzących projektach lub wydarzeniach „za kulisami”, budując anticipację i utrzymując zainteresowanie swoją działalnością.
 • Wskazówki Dnia: Codzienne wskazówki lub porady związane z ich dziedziną ekspertyzy mogą pomóc w utrzymaniu stałej interakcji z obserwującymi.
 • Szybkie Q&A: Notatki mogą być wykorzystywane do przeprowadzania spontanicznych sesji Q&A, gdzie influencerzy odpowiadają na pytania swoich obserwujących w realnym czasie.

Dla wszystkich użytkowników:

 • Motywacyjne cytaty -publikowanie codziennych motywacyjnych cytatów może inspirować obserwujących i pomagać w budowaniu pozytywnej społeczności.
 • Przypomnienia o wydarzeniach – notatki są świetnym sposobem na przypominanie o nadchodzących wydarzeniach lub ważnych datach, takich jak premiery produktów, wydarzenia charytatywne czy spotkania społecznościowe.

Kreatywne wykorzystanie notatek na Instagramie pozwala na budowanie głębszych i bardziej osobistych relacji z obserwującymi, jednocześnie oferując unikalny i bezpośredni kanał komunikacji.

Dlaczego nie widzę notatek na Instagramie?

Niektórzy użytkownicy mogą napotkać trudności w dostępie do notatek na Instagramie, co zazwyczaj wiąże się z kilkoma przyczynami. Jednym z głównych powodów jest stopniowe wprowadzanie nowości przez Instagram – platforma często aktualizuje swoje funkcje w fazach, co sprawia, że aktualizacje nie są dostępne dla wszystkich użytkowników jednocześnie. W rezultacie, niektóre osoby mogą obserwować notatki u innych użytkowników, nie mając jeszcze do nich dostępu na własnym koncie.

Kolejna przyczyna to wersja aplikacji. Jeśli nasz Instagram nie został zaktualizowany do najnowszej wersji, możemy przegapić wprowadzenie najnowszych funkcji. Warto więc regularnie sprawdzać sklep z aplikacjami na naszym urządzeniu pod kątem dostępnych aktualizacji.

Ponadto, kwestie ustawień prywatności również odgrywają rolę – notatki mogą być dostępne tylko dla określonej grupy odbiorców. Jeśli nie znajdujemy się w gronie bliskich znajomych osoby publikującej notatki, możliwe, że nie będziemy mieli do nich dostępu. Nawet jeśli kogoś obserwujemy, twórca treści może zdecydować o ograniczeniu dostępu do swoich notatek.

4.9/5 - (10 votes)