Instagram Reels czym sa rolki na Instagramie

Instagram Reels – Czym są rolki na Instagramie?

W sierpniu 2020 Instagram wprowadził na swoim portalu nową funkcję, Instagram Reels, znaną potocznie też jako Rolki na Instagramie. Ta rewolucja w sposobie dzielenia się treściami wideo, zdobywa serca użytkowników na całym świecie. Od momentu wprowadzenia w Polsce pod koniec 2021 roku, stało się jasne, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko nową funkcją – to nowy wymiar kreatywności i interakcji.

Co to są Instagram Reels?

Rolki są to krótkie filmiki, które każdy użytkownik portalu, może nagrywać bezpośrednio z aparatu Instagrama i udostępniać na swoim profilu.

Długość rolki jest określona i wynosi maksymalnie 60 sekund. Tematyka jest dowolna, a jedynym ograniczeniem może być złamanie regulaminu obowiązującego każdego użytkownika Instagrama.

Ile powinna trwać Rolka na Instagramie?

Tworząc Rolki na Instagramie, kluczowe jest zrozumienie, jak długo mogą one trwać. Czas trwania Rolki ma bezpośredni wpływ na to, jak treść zostanie odebrana przez odbiorców oraz w jaki sposób można zaplanować przekaz.

 1. Minimalna Długość
 • 3 sekundy – to najkrótszy czas trwania Rolki, pozwalający na szybkie przyciągnięcie uwagi widzów.

 1. Maksymalna Długość
 • 60 sekund – użytkownicy mają możliwość tworzenia dłuższych filmików, które mogą szczegółowo opowiadać historię lub prezentować produkt.

Optymalizując czas trwania Rolki, pamiętajmy o kilku czynnikach:

 • Zainteresowania odbiorców: Krótsze filmy często lepiej sprawdzają się u osób szukających szybkich i dynamicznych treści.
 • Rodzaj przekazu: Dłuższe Rolki są idealne do tutoriali lub gdy chcemy dokładnie przedstawić określony temat.

Wybierając długość swojej Rolki, kierujmy się intuicją oraz celem komunikacyjnym. Pamiętajmy też o ciągłym dostosowywaniu treści do preferencji naszej audiencji i obserwowaniu reakcji na publikowane materiały. To pozwala nam lepiej zrozumieć, które formaty działają najlepiej i jak możemy jeszcze bardziej zaangażować naszych obserwujących.

Wypromuj swój Instagram lub TikTok 🚀

Konkurencja w social mediach nie pozwala Ci się rozwijać? Postaw na sprawdzone usługi marketingowe. Promowanie Instagram oraz TikToka w kilka minut. Nie czekaj! Wypromuj swój profil już teraz.

Gdzie wyświetlane są Instagram Reels?

Odkrywanie miejsc, gdzie nasze Rolki na Instagramie mogą być oglądane przez publiczność, jest kluczowe dla zwiększenia zasięgu i interakcji. Instagram oferuje kilka platform, dzięki którym treści wideo mają szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

 1. Karta Eksploruj
 • Najczęściej spotkanym miejscem, gdzie Rolki są prezentowane, jest karta Eksploruj. Treści tutaj umieszczone dobierane są automatycznie na podstawie zainteresowań użytkownika, co daje szansę na dotarcie do osób nieobserwujących naszego profilu.
 1. Zakładka Reels w Profilu
 • Każdy użytkownik posiada w swoim profilu dedykowaną zakładkę Reels. Umożliwia ona szybki dostęp do wszystkich opublikowanych przez daną osobę Rolków.
 1. Strony Z Hashtagami
 • Publikacja Rolków z określonymi hashtagami może sprawić, że znajdą się one na stronach tych hashtagów. To doskonały sposób na zwiększenie widoczności treści pośród osób interesujących się konkretnymi tematami.

Warto pamiętać o aktualizacjach funkcji Instagrama i możliwościach jakie one niosą dla twórców treści. Regularne śledzenie zmian i dostosowywanie strategii publikacji może znacznie wpłynąć na skuteczność promocji naszych Rolków.

Algorytm Instagram Reels

Zrozumienie, jak funkcjonuje algorytm Instagram Reels, jest kluczowe dla skutecznego docierania do większej liczby odbiorców i zwiększania zaangażowania. Algorytm ten opiera się na szeregu czynników, które wpływają na to, jakie Rolki są promowane i jak często pojawiają się one w zakładce Eksploruj oraz na stronach głównych użytkowników.

 1. Zainteresowania użytkownika
 • Algorytm ocenia przeszłe interakcje użytkownika, takie jak polubienia, komentarze czy udostępnienia. Rolki dopasowane do zainteresowań mają większą szansę na wyświetlenie.
 1. Historia interakcji z twórcą
 • Jeśli użytkownik często wchodzi w interakcję z danym twórcą, jego nowe Rolki będą częściej pojawiać się w jego strumieniu.
 1. Czas oglądania
 • Algorytm preferuje Rolki oglądane od początku do końca. Dlatego ważne jest tworzenie treści angażujących widza przez cały czas trwania filmiku.
 1. Aktualność
 • Nowo dodane Rolki są bardziej promowane niż te starsze. Regularne dodawanie nowych treści jest więc rekomendowane.
 1. Interakcja z postami
 • Liczy się nie tylko ilość wyświetleń, ale również interakcje – polubienia, komentarze i udostępnienia.

Aby nasze treści były bardziej widoczne i osiągały lepsze wyniki w algorytmie Instagrama, należy:

 • Tworzyć angażujące i wysokiej jakości filmy dopasowane do interesów naszej publiczności.
 • Zachęcać widzów do aktywności poprzez zadawanie pytań czy prośbę o zostawienie komentarza.
 • Publikować regularnie i eksperymentować z różnymi formatami oraz długościami Rolków.
 • Śledzić tendencje oraz korzystać z popularnych utworów muzycznych lub efektów specjalnych dostępnych na platformie.

Jak nakręcić rolkę na Instagramie?

Tworzenie atrakcyjnych reels na Instagramie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza gdy korzystasz z gotowych szablonów. Oto kroki, które pomogą w stworzeniu ciekawych treści.

1. Przygotowanie

Zanim przystąpisz do nagrywania, upewnij się, że masz jasny plan co do treści Twojej rolki. Pomyśl o scenariuszu i ewentualnych rekwizytach, które mogą być potrzebne. Wybierz miejsce z dobrą ilością światła naturalnego.

2. Nagranie

Aby rozpocząć nagrywanie:

 1. Otwórz aplikację Instagram.
 2. Przesuń ekran główny w prawo, aby otworzyć kamerę.
 3. Wybierz opcję “Reels” u dołu ekranu.
 4. Naciśnij i przytrzymaj czerwony przycisk nagrywania lub dotknij go raz, aby rozpocząć i zakończyć krótki klip.

Możesz dodać kilka klipów do jednej rolki oraz korzystać z timer’a, który umożliwi Ci przygotowanie się do występu przed kamerą.

3. Edycja

Po zakończeniu nagrywania nadszedł czas na dodanie muzyki, efektów wizualnych oraz tekstu:

 • Muzyka: Dotknij ikony nuty u góry ekranu, by przeglądać popularne utwory lub wyszukiwać konkretne piosenki. Możesz również wybrać fragment utworu.
 • Efekty wizualne: Dotknij ikony gwiazdy u dołu ekranu i przeglądaj dostępne efekty – od filtrów po animacje AR.
 • Tekst: Aby dodać tekst, dotknij ikony “Aa” u góry ekranu i wpisz swoją wiadomość. Następnie możesz zmienić czcionkę, kolor oraz położenie tekstu.

4. Publikacja

Gdy edycja jest skończona:

 1. Dotknij “Dalej”.
 2. Dodaj opis rolki i odpowiednie hashtagi.
 3. Wybierz “Udostępnij”, aby opublikować Twoją rolkę na Instagramie.

Pamiętaj o sprawdzaniu podglądu przed publikacją – ta sekcja oferuje narzędzia podobne do tych znanych z Instagram Stories: pobieranie filmów do galerii zdjęć, edytowanie dźwięku czy dodawanie naklejek.

Rolki na Instagramie – co warto wiedzieć?

Tworzenie rolek na Instagramie otwiera przed nami nowe możliwości dotarcia do odbiorców i zbudowania społeczności. Kluczem jest jednak nie tylko tworzenie atrakcyjnych treści, ale również ich optymalizacja pod kątem platformy.

Długość i format

 1. Długość treści – najlepiej sprawdzają się rolki trwające od 15 do 30 sekund. Taki czas pozwala na utrzymanie uwagi widza oraz przekazanie kluczowych informacji bez ryzyka szybkiego przewijania.
 2. Format wideo – pionowy (9:16) to standard dla rolek, wykorzystujący maksymalnie przestrzeń ekranu urządzeń mobilnych.

Treść i kreatywność

 1. Zachowanie autentyczności – twórzmy treści bliskie naszej marki lub osobowości, które będą jednocześnie odpowiadały na potrzeby i zainteresowania naszych odbiorców.
 2. Inspiracja aktualnymi trendami – śledźmy obowiązujące trendy na Instagramie, ale adaptujmy je w sposób unikalny dla naszego stylu.

Algorytm Instagrama

 1. Zaangażowanie użytkowników – staramy się zachęcić widzów do interakcji poprzez pytania czy CTA (wezwanie do działania), ponieważ algorytm premiuje rolki z wysokim poziomem zaangażowania.
 2. Częstotliwość publikacji – regularne dodawanie nowych rolek zwiększa naszą widoczność dzięki algorytmowi promującemu aktywnych twórców.

Wykorzystanie funkcji edycyjnych

 • Efekty specjalne i muzyka – korzystajmy z biblioteki muzyki dostępnej na Instagramie oraz różnorodnych efektów specjalnych, aby urozmaicić nasze rolki.
 • Tekst i nakładki graficzne – dodawajmy teksty objaśniające lub pytania interaktywne wspierając komunikację treści.
 • Używajmy odpowiednich hashtagów aby zwiększyć zasięg naszych rolek poza grupą obserwujących.
 • Twórzmy angażujące opisy pod rolkami, zawierające kluczowe słowa powiązane z tematem filmiku.

Instagram Reels a InstaStories

Instagram Reels i InstaStories są dwoma popularnymi formatami udostępniania treści na platformie Instagram. Reels na Instagramie, to zakładka, która pozwala utworzyć minimum 15-sekundowe filmy wideo, które można łatwo edytować i pokazać swoim obserwującym.

Aby to zrobić, musisz wiedzieć jak obsługiwać ikonę Instagram Reels, która służy do dodawania efektów, teksu, a nawet oryginalny dźwięk podobnie jak na TikToku.

Z drugiej strony, InstaStories to miejsce, gdzie użytkownicy mogą publikować zdjęcia i krótkie filmy, które znikają po 24 godzinach.

Zastosowanie w strategiach content marketingowych

Wybór pomiędzy Instagram Reels a InstaStories powinien wynikać z określonego celu marketingowego:

 1. Budowanie długotrwałej bazy treści – tutaj lepszym wyborem będą Reels, które są stałym elementem profilu.
 2. Interakcja z odbiorcami w czasie rzeczywistym – InstaStories sprawdzą się doskonale dzięki swojej ulotności i możliwości prowadzenia bezpośredniej konwersacji przez DM (Direct Message).

Kombinacja obu formatów może znacząco wzmacniać widoczność marki oraz zaangażowanie odbiorców poprzez dostarczanie różnorodnego typu treści dopasowanego do indywidualnych preferencji użytkowników Instagrama.

Co warto zrobić, zanim zacznie się nagrywać rolki?

Przed rozpoczęciem pracy nad stworzeniem Rolki na Instagramie, istnieje kilka kluczowych kroków, które pomogą w przygotowaniu i zapewnią jej sukces. Poniżej przedstawiamy listę działań do wykonania przed naciśnięciem przycisku nagrywania.

 1. Wybór tematu
 • Znajdź temat, który rezonuje z Twoją publicznością. Może to być coś aktualnego, trend w danej branży lub po prostu zabawny moment.
 1. Planowanie treści
 • Ustal, co dokładnie chcesz przekazać i jak to najlepiej przedstawić w formie wideo.
 1. Zdobądź inspirację
 • Przejrzyj popularne Rolki i zauważ, jakie elementy sprawiają, że są one atrakcyjne dla widzów.
 1. Dobór lokalizacji
 • Wybierz miejsce do nagrania swojej Rolki – upewnij się, że jest ono dobrze oświetlone i nie ma tam zbędnych zakłóceń.
 1. Sprawdzenie sprzętu
 • Upewnij się, że Twój telefon ma wystarczającą ilość pamięci oraz bateria jest naładowana.
 1. Wybór efektów specjalnych i muzyki
 • Rozważ wcześniej wykorzystanie efektów specjalnych dostępnych na Instagramie oraz muzykę z biblioteki Instagrama.
 1. Przygotowanie scenariusza lub punkty kluczowe
 • Sporządź krótki plan lub scenariusz Twojej Rolki – nawet kilka punktów może znacznie ułatwić proces nagrywania.
 1. Testowanie aparatu i mikrofonu / smartfona
 • Przed rozpoczęciem właściwego nagrania sprawdź jakość obrazu i dźwięku.

Podążając za tymi wskazówkami, możesz znacznie poprawić jakość produkowanej treści oraz zaangażowanie odbiorców Twoich Rolek na Instagramie. Pamiętaj również o eksperymentowaniu z różnymi formatami treści, aby znaleźć własny styl komunikacji z użytkownikami platformy.

Insta Rolki: Potężne narzędzie do budowania pozycji na Instagramie

Instagram Reels to nie tylko miejsce na krótkie, zabawne filmiki. To potężne narzędzie, które może pomóc Ci zbudować silną pozycję na platformie, zarówno dla siebie, jak i dla firmy lub produktu.

Dlaczego warto stawiać na Rolki?

 • Ogromny zasięg: Rolki cieszą się dużą popularnością – według danych, ponad 200 milionów użytkowników Instagrama codziennie korzysta z tej funkcji.
 • Angażująca forma: Krótkie, dynamiczne filmy przyciągają uwagę i zachęcają do interakcji.
 • Wszechstronność: Rolki dają Ci nieskończenie wiele możliwości. Możesz tworzyć treści edukacyjne, rozrywkowe, sprzedażowe, promować produkty lub budować markę osobistą.
 • Algorytm sprzyja Rolkom: Instagram promuje konta, które aktywnie korzystają z tej funkcji.

Przykładowe typy Rolek:

 • Edukacyjne: Tutoriale, porady, instrukcje, DIY.
 • Rozrywkowe: Skecze, żarty, memy, tańce.
 • Sprzedażowe: Prezentacja produktów, promocje, recenzje.
 • Inspiracyjne: Cytaty, motywacja, historie sukcesu.
 • Kulisy: Pokazanie pracy “za kulisami” firmy lub marki.
 • Live: Transmisje na żywo, Q&A, wydarzenia.

Pamiętaj:

 • Autentyczność jest kluczowa – bądź sobą i pokaż swoją osobowość.
 • Bądź cierpliwy – budowanie pozycji na Instagramie wymaga czasu i wysiłku.
 • Nie zniechęcaj się – nawet jeśli na początku nie osiągniesz spektakularnych sukcesów, nie poddawaj się.

3 popularne narzędzia do tworzenia Rolek na Instagramie

Trzy popularne narzędzia do tworzenia rolek na Instagramie, które mogą z pewnością przyczynić się do podniesienia standardu Twojej strony, to Canva, InShot oraz CapCut.

Canva jest znana za swoje łatwe w użyciu narzędzia do tworzenia grafik, ale pamiętaj, że można również tworzyć treści wideo, w tym insta reels.

InShot to idealne narzędzie do edycji filmów, które umożliwia dodanie do swojego rolla napisów, muzyki i efektów dźwiękowych.

CapCut jest zaawansowanym edytorem wideo, który pozwala na tworzenie efektów AR, a zatem tworzenie atrakcyjnych i oryginalnych rolek.

Warto jednak zaznaczyć, że tworzenie rolek jest możliwe również bezpośrednio na Instagramie. Platforma ta oferuje tutorial, który pokazuje, jak używać różnych funkcji takich jak zmiana trendu audio, dodawanie filtrów i wiele innych. Te narzędzia z pewnością pomogą Ci wyróżnić się na tle innych użytkowników Instagrama.

Fajne pomysły na rolki

Tworzenie Rolki na Instagramie otwiera przed nami wiele możliwości do wyrażenia kreatywności i angażowania odbiorców. Oto kilka pomysłów, które mogą zainspirować do tworzenia ciekawych treści.

 1. Tutorial i Poradniki
 • Pokazujemy, jak wykonać coś krok po kroku, np. przepis kulinarny lub makijaż.
 1. Za Kulisami
 • Dzielimy się tym, co dzieje się za kulisami naszego życia zawodowego czy prywatnego, pokazując autentyczność.
 1. Wyzwania i Trendy
 • Dołączamy do popularnych wyzwań lub trendów, dodając własny twist.
 1. Q&A oraz FAQ
 • Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania naszych obserwatorów w dynamiczny sposób.
 1. Recenzje i Testy Produktów
 • Prezentujemy produkty, dzieląc się opiniami i pierwszymi wrażeniami.
 1. Treści Edukacyjne
 • Udostępniamy krótkie lekcje lub ciekawostki z różnych dziedzin.
 1. Mini-Serial
 • Tworzymy serię powiązanych ze sobą Rollek opowiadających historię czy ukazujących postępy w projekcie.
 1. Muzyczne i Taneczne Performanse
 • Wykorzystujemy muzykę dostępną na Instagramie do stworzenia oryginalnych występów tanecznych lub śpiewu.
 1. Animacje i Efekty Specjalne
 • Eksperymentujemy z różnorodnymi efektami dostępnymi w edytorze Instagrama, aby dodać magii do naszych filmików.
 1. Motywacyjne Cytaty i Przesłania
 • Łączymy piękne widoki z inspirującymi cytatami dla motywacji odbiorców.

Powyżej przedstawione pomysły to tylko przykłady tego, jak można wykorzystać funkcję Rolki na Instagramie do budowania zaangażowania oraz prezentacji marki czy osobistej pasji w unikalny sposób. Kluczem jest eksperymentowanie i znajdowanie własnej ścieżki w tej dynamicznie rozwijającej się przestrzeni mediów społecznościowych.

Pomysły na Rolki dla firm

Tworzenie angażujących treści wideo na Instagramie to klucz do budowania silnej marki i zdobywania nowych klientów. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na Rolki, które mogą pomóc firmom wyróżnić się na tle konkurencji.

 1. Przedstawienie produktuPokazuj produkty w akcji, prezentując ich funkcje i korzyści. Użytkownicy cenią sobie możliwość zobaczenia produktu “w ruchu” przed dokonaniem zakupu.
 2. Porady i trikiDziel się krótkimi poradami lub trikami związanymi z branżą, które mogą być przydatne dla Twojej publiczności. To nie tylko pokazuje ekspertyzę firmy, ale również buduje zaufanie do marki.
 3. Za kulisamiUdostępniaj materiały zza kulis pracy firmy, pokazując ludzi i procesy stojące za produktami lub usługami. To humanizuje markę i pozwala odbiorcom poczuć większą bliskość z firmą.
 4. Historie sukcesu klientówPrezentuj historie sukcesu lub recenzje zadowolonych klientów, aby przekonać potencjalnych nabywców do Twoich produktów lub usług.
 5. Wyzwania i tagiBierz udział w popularnych wyzwaniach lub twórz własne tagi, zachęcając użytkowników do interakcji z marką oraz dzielenia się swoimi filmikami.
 6. Edukacja i webinaryUdostępniaj krótkie segmenty edukacyjne lub zapowiedzi nadchodzących webinarów czy szkoleń online organizowanych przez Twoją firmę.
 7. Prezentacje pracownikówPrzedstaw pracowników firmy poprzez krótkie wywiady czy dni z życia, podkreślając ich rolę w tworzeniu wartości dla klienta.
 8. Q&A (Pytania i odpowiedzi)Organizuj sesje Q&A odpowiadając na najczęściej zadawane pytania dotyczące Twojej firmy, produktów czy usług.
 9. Ujęcia timelapsePokaż szybko przebiegające procesy takie jak produkcja czy pakowanie produktu w formacie timelapse, co może być zarówno informacyjne jak i hipnotyzujące dla widza.
 10. Trendy branżowePoruszaj aktualne trendy w branży oraz sposób ich wpływu na oferowane produkty czy usługi.

Implementacja tych pomysłów wymaga kreatywności oraz eksperymentowania z różnymi formatami treści video na Instagram Reels by znaleźć idealny sposób komunikacji marki z odbiorcami.

Co jeszcze warto wiedzieć o rolkach na Instagramie?

Odkrywając świat Instagram Reels pamiętajmy, że nasza kreatywność i autentyczność są naszym największym atutem. Nie bójmy się eksperymentować z różnymi formatami i efektami, które oferuje ta platforma. Pamiętajmy też o regularności publikacji i interakcji z naszą społecznością – to one budują relacje i pomagają w rozwijaniu naszego profilu.

Nie zapominajmy, że sukces naszych Rolki na Instagramie zależy również od naszej zdolności do dostosowywania się do zmieniających się trendów i preferencji naszej publiczności. Bądźmy zawsze gotowi na zmiany i otwarci na nowe pomysły.

Współpraca z innymi twórcami może również otworzyć przed nami nowe możliwości i pomóc dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dzielmy się wiedzą, doświadczeniami i wspierajmy się nawzajem w tej dynamicznej przestrzeni mediów społecznościowych.

4.6/5 - (25 votes)