Algorytm na Instagramie

Algorytm na Instagramie – Co to jest i jak działa?

Instagram, jedna z najpopularniejszych aplikacji na całym świecie, stale ewoluuje, by dostarczyć użytkownikom najlepsze doświadczenie. Kluczem do tego jest jego algorytm. Dzięki niemu treści, które widzisz w swoim kanale, są odpowiednio do Ciebie dopasowane. Nie jest to jednak przypadkowy wybór zdjęć i filmów. 

Algorytm opiera się na skomplikowanych obliczeniach i analizie Twojej aktywności na platformie. Obserwuje, które profile lubisz, jakie posty komentujesz i jak długo przeglądasz określone treści. Celem jest przedstawienie Ci najbardziej interesujących i angażujących postów. Dzięki temu platforma społecznościowa staje się miejscem, w którym spędzasz więcej czasu, a twórcy treści mają motywację do tworzenia coraz lepszych materiałów. Wiedza o tym, jak działa algorytm, może być kluczem do sukcesu na Instagramie.

Co to jest algorytm Instagrama?

Algorytm Instagrama to zestaw reguł i obliczeń, które platforma używa do określenia, jakie treści powinny być wyświetlane użytkownikom w ich kanałach aktualności oraz w innych sekcjach aplikacji, takich jak “eksploruj”. W przeszłości kanał aktualności Instagrama działał chronologicznie, ale teraz algorytm stara się dostarczyć treści, które są najbardziej odpowiednie i interesujące dla konkretnego użytkownika.

Algorytm bierze pod uwagę różne czynniki, aby zdecydować, które posty pokazać. Obejmuje to:

 • Interakcje – jeśli często lajkujesz, komentujesz czy udostępniasz posty od konkretnego użytkownika, algorytm uzna, że jesteś zainteresowany jego treściami i prawdopodobnie będzie pokazywał Ci więcej postów tej osoby.
 • Czas spędzony – jeżeli spędzasz dużo czasu przeglądając konkretny post (nawet jeśli go nie polubisz ani nie skomentujesz), algorytm może uznać, że jest dla Ciebie interesujący.
 • Aktualność postu – chociaż kanał nie jest już czysto chronologiczny, świeżość postu nadal ma znaczenie. Nowsze posty mają większą szansę na pojawienie się wyżej w kanałach aktualności.
 • Związki z innymi użytkownikami – jeśli często wymieniasz się wiadomościami z kimś lub jesteście oznaczani na wspólnych zdjęciach, algorytm może uznać, że jesteście blisko powiązani i częściej pokazywać posty tej osoby.

Zrozumienie algorytmu Instagrama jest kluczem dla twórców treści i marek, które chcą zwiększyć swoją widoczność i zaangażowanie na platformie.

Wypromuj swój Instagram lub TikTok 🚀

Konkurencja w social mediach nie pozwala Ci się rozwijać? Postaw na sprawdzone usługi marketingowe. Promowanie Instagram oraz TikToka w kilka minut. Nie czekaj! Wypromuj swój profil już teraz.

Jaki wpływ ma algorytm Instagrama na nasze konto?

Algorytm Instagrama ma znaczący wpływ na to, jak nasze treści są prezentowane i odbierane przez społeczność platformy. Oto kilka konkretnych skutków działania algorytmu na konta użytkowników:

 • Widoczność postów – nie wszystkie treści, które publikujemy, są widoczne dla wszystkich naszych obserwatorów. Algorytm decyduje, które posty są najbardziej odpowiednie dla danego użytkownika na podstawie jego wcześniejszych interakcji i innych czynników. Dlatego ważne jest budowanie zaangażowania, aby zwiększyć widoczność naszych postów.
 • Zaangażowanie – jeśli post otrzymuje dużo polubień, komentarzy i udostępnień zaraz po opublikowaniu, algorytm może uznać go za wartościowy i promować go wyżej w kanałach aktualności innych użytkowników. Dlatego ważne jest publikowanie treści, które angażują społeczność.
 • Dostęp do nowych odbiorców – dzięki sekcji “Eksploruj” oraz rekomendacjom na podstawie algorytmu, twórcy treści mają szansę dotrzeć do nowych osób, które jeszcze ich nie obserwują, ale mogą być zainteresowane ich treściami.
 • Reklamy i promocje – algorytm również decyduje, które reklamy są wyświetlane konkretnym użytkownikom. Dzięki temu marki i twórcy treści mogą skierować swoje promocje do bardziej sprecyzowanej grupy odbiorców.
 • Motywacja do tworzenia wartościowych treści – aby sprostać wymaganiom algorytmu i zwiększyć widoczność swojego konta, twórcy są zmotywowani do tworzenia wartościowych, angażujących treści, które będą odpowiadać potrzebom i zainteresowaniom ich społeczności.
 • Zmiana zachowań użytkowników – wiedza o tym, jak działa algorytm, może wpłynąć na to, jak użytkownicy korzystają z platformy – mogą częściej komentować, polubienia mogą być bardziej przemyślane, a twórcy treści mogą dostosowywać strategie publikacji.

W skrócie, algorytm Instagrama wpływa na to, jakie treści widzimy, jak interagujemy z platformą i jakie strategie komunikacji stosują twórcy oraz marki. Adaptacja do tych mechanizmów jest kluczem do sukcesu na tej platformie społecznościowej.

Dlaczego algorytm na Instagramie ma znaczenie?

Algorytm na Instagramie odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu platformy i ma znaczenie z kilku powodów:

 • Personalizacja treści – algorytm umożliwia dostarczanie użytkownikom treści, które są dla nich najbardziej istotne i interesujące. Dzięki temu, gdy wchodzisz na Instagram, widzisz posty od ludzi i marek, które najbardziej Cię interesują, a nie jedynie chronologiczny strumień publikacji.
 • Zaangażowanie użytkowników – dostosowywanie kanału aktualności do indywidualnych preferencji użytkownika zwiększa zaangażowanie, co sprawia, że ludzie spędzają więcej czasu na platformie. To z kolei przyciąga reklamodawców i generuje przychody dla Instagrama.
 • Wspieranie twórców treści – poprzez promowanie wartościowych i angażujących postów, algorytm motywuje twórców do tworzenia wysokiej jakości treści. To z kolei wzbogaca całą platformę i przyciąga nowych użytkowników.
 • Efektywność reklam – dzięki algorytmowi, reklamy na Instagramie są dostosowywane do preferencji i zachowań konkretnych użytkowników, co czyni je bardziej skutecznymi. Reklamodawcy są bardziej skłonni inwestować w reklamę na platformie, jeśli widzą, że dociera ona do odpowiedniej grupy docelowej.
 • Ewolucja platformy – Instagram ciągle się rozwija. Algorytm jest dostosowywany i modyfikowany w odpowiedzi na zmieniające się zachowania i potrzeby użytkowników. Dzięki temu platforma pozostaje świeża i atrakcyjna dla swojej społeczności.

Algorytm Instagrama ma kluczowe znaczenie dla jakości doświadczeń użytkowników, sukcesu twórców treści oraz efektywności komercyjnej platformy. Wiedza o tym, jak działa, pozwala lepiej zrozumieć dynamikę platformy i skuteczniej z niej korzystać.

Jak działa algorytm Instagrama w 2023 roku?

W 2023 roku algorytm Instagrama stał się bardziej zaawansowany i precyzyjny niż kiedykolwiek wcześniej. Korzystając z najnowszych technologii analizy danych, platforma dąży do zapewnienia użytkownikom najbardziej spersonalizowanego doświadczenia. Osiągnięcie tego polega na ocenie wielu czynników, takich jak interakcje z treściami, zachowania użytkowników czy czas spędzony na przeglądaniu. Odpowiednie dostosowanie się do tego dynamicznego systemu może być kluczem do zwiększenia zasięgów i zaangażowania, a także do skuteczniejszego dotarcia do docelowej grupy odbiorców. Jak zatem odnieść sukces w świecie Instagrama w 2023 roku? Kluczem jest głębokie zrozumienie i adaptacja do ciągle ewoluującego algorytmu.

Jak działa algorytm Instagrama w postach?

Według wypowiedzi Adama Mosseriego, szefa Instagrama, algorytm kierujący układem Feed na platformie analizuje działania użytkowników i różnorodne sygnały, by wyświetlać najciekawsze treści.

 • Szczegóły odnoszące się do postu – czy prezentowany jest jako obrazek czy wideo? Jaką długość ma pokazywany klip? Jak długo post jest widoczny? Ile uzyskał polubień?
 • Informacje o koncie, które zamieściło dany post. Algorytm Instagrama ocenia, jak popularne jest to konto w kontekście zainteresowań konkretnej osoby. Czy użytkownik miał wcześniejsze doświadczenia z tym profilem?
  Kluczową kwestią jest interakcja z tym profilem i jego treściami w poprzednich tygodniach.
 • Aktywność użytkownika. Algorytm porównuje post z treściami, które użytkownik wcześniej polubił.
 • Historia aktywności użytkownika. Czy jest regularnie aktywny na platformie? Czy tylko przegląda treści, czy też je polubi, podzieli się nimi lub skomentuje? Algorytm analizuje też szanse, czy po zobaczeniu postu użytkownik odwiedzi profil.

Jak działa algorytm Instagrama dla stories?

To najbardziej oczywista część, ponieważ ściśle koreluje z twoją aktywnością obserwacyjną. Algorytm Stories priorytetowo prezentuje treści od użytkowników, z którymi regularnie wchodzisz w interakcje, niezależnie od typu publikacji.

Chociaż Stories są materiałami tymczasowymi, ich rola nie jest znacząca, ale warto zwrócić uwagę, że możesz je zintegrować w sekcję Highlights na swoim profilu.

W chwili obecnej najskuteczniejszą strategią jest systematyczne umieszczanie w Instagramie opowieści pobudzających do działania – naklejki z anketami, zapytaniami, przypomnieniami czy innymi sposobami angażowania. Takie zachowania lubi algorytm Instagrama.

Jak działa algorytm Instagrama w reels?

Centralnym składnikiem algorytmu Reels jest wykrywanie filmów, które prawdopodobnie spodobają się użytkownikom, a potem ich klasyfikowanie na podstawie zainteresowania. Priorytetem dla algorytmu reelsów na Instagramie jest ustalenie przez jego AI, czy dany film oferuje wartość rozrywkową. W 2023 roku zaletą algorytmu Instagram Reels jest wsparcie dla profili z mniejszą liczbą obserwatorów. Filmy są prezentowane widzom, którzy zobaczą je w całości i skorzystają z sekcji dźwiękowej, by przygotować własny klip.

Główne cechy algorytmu Instagram Reels w 2023 roku to:

 • Aktywności użytkownika. Jakie filmy w formacie Reels niedawno polubił oraz jakie przekazał dalej.
 • Historia interakcji osoby z profilem publikującym dany klip. Mimo że wiele filmów w Reels pochodzi od nieznanych twórców, jeśli użytkownik interagował już z konkretnym profilem, algorytm jest bardziej skłonny do promowania tych treści.
 • Elementy technologiczne. Czy wideo ma tło muzyczne, jak wysoka jest jego jakość oraz czy zawiera efekty wizualne. Im więcej narzędzi Instagrama jest wykorzystywanych, tym lepiej. Co więcej, Twoje filmy w Reels zyskują na popularności, gdy są one prezentowane w głównym Feedzie, a ich opis obejmuje popularne frazy oraz charakterystyczne hashtagi.

Algorytm Instagrama a zakładka “eksploruj”

Algorytm sekcji “odkrywaj” działa w sposób analogiczny do algorytmu Reels, został stworzony, aby pomagać użytkownikom w znajdowaniu nowych treści rozrywkowych. W większym stopniu opiera się na propozycjach niż na głównym feedzie czy sekcji stories.

Instagram ocenia poprzednie posty, które zbierały polubienia, były zapisywane i komentowane przez użytkowników. Uwzględnia także profile i treści, z którymi dana osoba nie miała jeszcze kontaktu.

Kolejno algorytm segreguje treści bazując na prognozach, jak wysoka jest szansa na interakcję użytkownika z określonym postem. Zapisane treści, polubienia i komentarze są tu kluczowymi kryteriami.

Sekcja Odkrywaj przeszła znaczącą metamorfozę. Wprowadzono innowacyjne kategorie oraz rozbudowane funkcje wyszukiwania, a wielu autorów chce być wśród rekomendowanych materiałów.

Wyszukiwanie może odbywać się za pomocą fraz, hashtagów, miejsc oraz kategorii. Algorytm bierze pod uwagę zarówno komponent wizualny Twoich treści, jak i zawarte w nich słowa.

Dlatego twórz pociągające posty z jasnymi grafikami, dobrze przemyślaną treścią, odpowiednimi frazami oraz charakterystycznymi hashtagami. Pozwoli to na optymalizację Twoich treści i ułatwi algorytmowi zauważenie wartości Twojego konta.

Czy hashtagi mają znaczenie dla algorytmu na Instagramie?

Tak, hashtagi mają znaczenie dla algorytmu na Instagramie i odgrywają ważną rolę w promocji oraz odkrywaniu treści. Oto kilka powodów, dla których hashtagi są istotne w kontekście algorytmu:

 • Zwiększenie zasięgu – używanie odpowiednich hashtagów pozwala na dotarcie z postem do szerszej grupy odbiorców, którzy mogą nie obserwować danego konta, ale są zainteresowani konkretną tematyką. Dzięki temu posty mogą być odkrywane przez nowych użytkowników w sekcji “Eksploruj” lub poprzez wyszukiwanie konkretnego hashtagu.
 • Trafność treści – algorytm Instagrama ocenia także trafność treści. Jeśli użytkownicy aktywnie angażują się w posty powiązane z konkretnym hashtagiem (np. polubienia, komentarze), algorytm może uznać te treści za wartościowe dla innych osób szukających tego hashtagu.
 • Zorganizowanie treści – hashtagi pomagają kategoryzować i organizować treści na Instagramie. Umożliwiają użytkownikom śledzenie konkretnych tematów lub kampanii i ułatwiają odkrywanie nowych, interesujących kont do obserwowania.
 • Udział w wydarzeniach i trendach – poprzez używanie aktualnych i popularnych hashtagów, twórcy mogą włączyć się w bieżące dyskusje, wydarzenia czy trendy na platformie, co może zwiększyć ich widoczność i zaangażowanie.
 • Interakcja z markami i kampaniami – wiele marek i organizacji korzysta z własnych, spersonalizowanych hashtagów w ramach kampanii marketingowych. Używanie tych hashtagów przez użytkowników może zwiększyć ich szanse na zauważenie i promocję przez te marki.

Chociaż hashtagi są ważnym narzędziem, warto pamiętać o kilku kwestiach. Należy unikać ich nadużywania, stosując je tylko tam, gdzie są one istotne i odpowiednie dla treści. Ponadto, korzystanie z nadmiernie popularnych hashtagów może sprawić, że post zostanie “zatopiony” wśród tysięcy innych, więc dobrze jest kombinować i wybierać zarówno popularne, jak i bardziej niszowe.

Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie poprzez algorytm?

Zwiększenie zasięgów na Instagramie poprzez algorytm wymaga zrozumienia, jakie czynniki wpływają na promowanie treści przez platformę. Oto kilka sprawdzonych sposobów na poprawę widoczności Twojego konta:

 1. Jakość treści – twórz atrakcyjne, oryginalne i wartościowe posty. Dobre zdjęcia, interesujące wideo i angażujące opisy przyciągają uwagę i zachęcają do interakcji.
 2. Interakcja z obserwatorami – odpowiadaj na komentarze, zachęcaj do dyskusji pod postami i angażuj się z obserwatorami. Algorytm ceni zaangażowanie, a interakcje z postami zwiększają ich widoczność.
 3. Częstotliwość publikacji – regularne publikowanie treści może pomóc w utrzymaniu aktywności obserwatorów i zwiększyć zaangażowanie.
 4. Wykorzystaj Instagram Stories – historie są wyświetlane na samej górze aplikacji, co zwiększa ich widoczność. Regularne publikowanie Stories może poprawić zaangażowanie i interakcje z Twoim profilem.
 5. Optymalizuj godziny publikacji – spróbuj publikować wtedy, kiedy Twoi obserwatorzy są najbardziej aktywni. Narzędzia analityczne Instagrama mogą Ci w tym pomóc.
 6. Promuj najlepsze posty – jeśli masz budżet, możesz rozważyć promowanie swoich postów poprzez reklamy Instagrama, aby zwiększyć ich zasięg.
 7. Zachęcaj do udostępniania – twórz treści, które ludzie chcieliby udostępniać na swoich profilach czy w Stories.
 8. Korzystaj z nowych funkcji – Instagram często wprowadza nowe funkcje. Wykorzystanie ich może dać Twojemu kontu przewagę, gdyż platforma często promuje nowości.
 9. Buduj relacje z innymi użytkownikami – współpraca z innymi twórcami, udostępnianie ich treści czy wspólne akcje mogą pomóc w zwiększeniu zasięgów.
 10. Utrzymuj aktywność poza postami – lajkuj, komentuj i udostępniaj treści innych. Aktywność ta może zwrócić uwagę innych użytkowników na Twoje konto.

Pamiętaj, że algorytm Instagrama jest dynamiczny i może się zmieniać. Dlatego ważne jest śledzenie aktualnych trendów, eksperymentowanie i dostosowywanie strategii w odpowiedzi na te zmiany.

Czy algorytm ucina zasięgi na Instagramie? Dlaczego?

Algorytm Instagrama nie “ucina” zasięgów wprost, ale wpływa na to, jakie treści są prezentowane użytkownikom, co może prowadzić do subiektywnego odczucia obniżenia zasięgów przez niektórych twórców.

Główne powody, dla których zasięgi mogą być różne:

 1. Personalizacja treści – algorytm Instagrama stara się dostarczać użytkownikom treści, które są dla nich najbardziej interesujące. Analizuje to na podstawie historii interakcji użytkownika (polubienia, komentarze, udostępnienia itp.) oraz jego zachowania podczas korzystania z aplikacji.
 2. Satysfakcja użytkownika – Instagram priorytetowo traktuje treści, które generują pozytywne interakcje, takie jak spędzanie dłuższego czasu na poście, komentowanie czy udostępnianie.
 3. Konkurencja – ze wzrostem liczby użytkowników i twórców na platformie konkurencja o miejsce w feedzie użytkownika rośnie. W efekcie treści muszą być bardziej angażujące, aby osiągnąć te same zasięgi.
 4. Częstotliwość publikacji – jeśli twórca zacznie publikować rzadziej, jego posty mogą być mniej widoczne w feedzie obserwujących, co skutkuje niższym zasięgiem.
 5. Zmiany w algorytmie – Instagram regularnie aktualizuje swój algorytm w odpowiedzi na zachowania użytkowników i potrzeby platformy. Każda taka zmiana może wpłynąć na zasięgi.

Nie jest celem Instagrama “karanie” twórców poprzez ograniczanie zasięgów. Jednak platforma stara się dostarczyć jak najbardziej odpowiednie treści dla każdego użytkownika, co może prowadzić do zmian w widoczności pewnych postów. Dlatego ważne jest dostosowywanie strategii contentowej do aktualnych trendów i obserwowanie reakcji społeczności na publikowane treści.

5 czynników, które mają wpływ na algorytm Instagrama

Algorytm Instagrama jest skomplikowany i opiera się na wielu czynnikach, aby dostarczyć użytkownikom najbardziej istotne treści. Oto pięć kluczowych aspektów, które mają wpływ na działanie algorytmu:

 1. Interakcja – sposób, w jaki użytkownicy reagują na posty – polubienia, komentarze, udostępnienia i zapisane posty – są kluczowymi wskaźnikami dla algorytmu. Jeśli post zbiera dużo interakcji krótko po jego opublikowaniu, jest szansa, że zostanie on pokazany większej liczbie ludzi.
 2. Czas spędzony na poście – jeśli użytkownik spędza więcej czasu przeglądając konkretny post (na przykład czytając długi opis lub patrząc na zdjęcie), algorytm traktuje to jako sygnał, że post jest wartościowy.
 3. Aktualność postu – nowo opublikowane treści są często bardziej istotne dla użytkowników. Dlatego świeże posty mają większą szansę na uzyskanie lepszej widoczności w feedzie.
 4. Częstotliwość i regularność publikacji – konta, które publikują treści regularnie i często, mogą być postrzegane jako bardziej aktywne i angażujące, co może wpłynąć na ich widoczność w feedzie.
 5. Relacje z użytkownikami – jeśli użytkownik regularnie wchodzi w interakcję z postami konkretnego konta (na przykład często je komentuje czy lajkuje), algorytm będzie częściej pokazywał mu treści tego konta. To jest też powód, dla którego często widzimy posty od tych samych osób lub marek na naszej stronie głównej.

Każdy z tych aspektów odgrywa ważną rolę w tym, jak algorytm Instagrama decyduje, które treści pokazać użytkownikowi. Oczywiście, jest wiele innych czynników, które wpływają na algorytm, ale powyższe pięć jest uważane za kluczowe.

Konto biznesowe czy osobiste – znaczenie dla algorytmu

Wybór między kontem biznesowym a osobistym na Instagramie to nie tylko kwestia dostępu do dodatkowych narzędzi i analiz. Ma to również wpływ na to, jak algorytm platformy postrzega Twoją aktywność.

Konta biznesowe oferują zaawansowane statystyki, umożliwiają tworzenie płatnych reklam i pozwalają na lepsze zrozumienie potrzeb swojej grupy docelowej. W przeszłości istniały pogłoski, że konta biznesowe mogą mieć mniejsze zasięgi ze względu na komercyjną naturę ich treści, ale nie ma solidnych dowodów potwierdzających tę teorię. Z drugiej strony, konta osobiste cieszą się większą prywatnością i mogą wydawać się bardziej autentyczne dla niektórych obserwujących. Wybór odpowiedniego typu konta powinien zależeć od Twoich celów na Instagramie oraz od tego, jak chcesz się komunikować ze swoją społecznością. Ostateczna decyzja powinna być świadomym wyborem opartym na indywidualnych potrzebach i strategii.

4.9/5 - (35 votes)