Jak zrobic karuzele na Instagramie

Jak stworzyć karuzelę na Instagramie? Czym są Instakaruzele?

W świecie marketingu na social media, Instakaruzele to klucz do przyciągnięcia uwagi użytkowników i zwiększenia liczby nowych obserwujących na Twoim profilu na Instagramie. Każda instakaruzela, składająca się z maksymalnie 10 slajdów, to szansa, by zaprezentować ciekawe treści w formie karuzeli, która zachęci odbiorców do interakcji. Pomyśl o pierwszym zdjęciu jako o wizytówce całego postu – musi ono przyciągnąć uwagę i zachęcić do przesuwania dalej.

W Instakaruzeli możesz przygotować kombinację grafik, video i tekstów, tworząc spójną opowieść, którą chcemy przekazać. Na ostatnim slajdzie warto umieścić call to action (CTA), zachęcający do dalszych działań, np. „czytaj dalej” lub „zapisać”. Pamiętaj, że Instagram nie daje możliwości dodawania linków bezpośrednio w postach, więc kreatywne karuzele na Instagramie mogą być doskonałym sposobem na przekierowanie ruchu na inne platformy, takie jak LinkedIn.

Co to jest karuzela na Instagramie?

Karuzela na Instagramie to format postu, który pozwala użytkownikom udostępniać wiele zdjęć lub filmów w jednym poście. Użytkownicy mogą przesuwać w lewo, aby przeglądać kolejne zdjęcia lub filmy w ramach tego samego postu. Każda karuzela może zawierać do 10 zdjęć lub filmów, które można przeglądać w kolejności, w jakiej zostały dodane.

Ten format jest szczególnie popularny, ponieważ pozwala na bardziej dynamiczne i wielowymiarowe opowiadanie historii lub prezentowanie informacji. Użytkownicy często wykorzystują karuzele do pokazywania różnych perspektyw wydarzenia, szczegółów produktu, serii zdjęć z podróży, procesów kreatywnych, porad edukacyjnych i wielu innych treści.

Czy warto wykorzystywać Instakaruzele?

Tak, warto wykorzystywać Instakaruzele. Są one skutecznym narzędziem w strategii marketingowej na Instagramie, ponieważ zwiększają zaangażowanie odbiorców poprzez prezentację bardziej kompleksowych i wielowarstwowych treści. Umożliwiają opowiadanie historii w bardziej szczegółowy sposób, co jest atrakcyjne dla użytkowników pragnących głębszego poznania tematu, produktu czy marki. Karuzele są również korzystne dla algorytmu Instagrama, ponieważ użytkownicy spędzają więcej czasu na pojedynczym poście przeglądając różne zdjęcia lub filmy, co może zwiększać widoczność postów w feedzie. Dodatkowo, format ten pozwala na prezentację różnorodnych treści w jednym poście, co jest efektywne w utrzymaniu porządku i spójności na profilu, jednocześnie dostarczając wartościowej i angażującej zawartości dla obserwujących.

Dlaczego warto publikować karuzele na Instagramie?

Publikowanie karuzeli na Instagramie przynosi kilka istotnych korzyści, które mogą znacząco wpłynąć na skuteczność i zasięg komunikacji na tej platformie:

 • Większe zaangażowanie – karuzele mogą generować wyższe zaangażowanie niż pojedyncze posty. Użytkownicy spędzają więcej czasu na przeglądaniu różnych zdjęć lub filmów w ramach jednego postu, co zwiększa interakcje, takie jak polubienia, komentarze i udostępnienia.
 • Opowiadanie historii – ten format pozwala na bardziej szczegółowe opowiadanie historii lub przekazywanie informacji. Możesz użyć sekwencji zdjęć lub filmów, aby opowiedzieć historię, pokazać różne aspekty produktu, proces twórczy, wydarzenie itp.
 • Większa elastyczność w prezentacji treści – karuzele umożliwiają prezentowanie różnorodnych treści w jednym poście. Możesz łączyć zdjęcia i filmy, co daje większą swobodę w pokazywaniu różnych aspektów tematu.
 • Zwiększenie czasu spędzanego na poście – ponieważ użytkownicy przeglądają różne zdjęcia lub filmy, spędzają więcej czasu na Twoim poście. Dłuższy czas interakcji z postem może być pozytywnie oceniany przez algorytmy Instagrama, co potencjalnie zwiększa jego widoczność.
 • Edukacja i prezentacja – karuzele są idealne do edukacyjnych i instruktażowych treści, gdzie krok po kroku można przedstawić proces lub wyjaśnić koncepcję.
 • Większy zasięg – posty, które generują większe zaangażowanie, często mają szansę na większy zasięg, co oznacza, że mogą dotrzeć do szerszej publiczności, w tym do osób, które nie obserwują jeszcze Twojego profilu.
 • Możliwość ponownego wykorzystania treści – karuzele pozwalają na ponowne wykorzystanie istniejących treści w nowy, atrakcyjny sposób, co jest szczególnie przydatne, gdy brakuje nowych pomysłów na posty.

Warto zatem wykorzystywać karuzele na Instagramie jako część strategii marketingowej i komunikacyjnej, aby zwiększyć zaangażowanie, zasięg i efektywność przekazu na tej platformie.

Jak stworzyć karuzelę na Instagramie krok po kroku?

 1. Uruchom aplikację Instagram i przejdź do tworzenia nowego postu, naciskając ikonę „+” umieszczoną na środku dolnej części ekranu.
 2. Zamiast wybierać jedno zdjęcie lub film, naciśnij ikonę „wybierz wiele” (kwadrat z kilkoma warstwami) w prawym dolnym rogu obrazu. Wyselekcjonuj zdjęcia lub filmy, które chcesz umieścić w karuzeli. Możesz dodać od 2 do 10 elementów. Możliwe jest mieszanie zdjęć i filmów, ale zaleca się zachowanie spójności tematycznej, by karuzela była bardziej przyciągająca dla widzów.
 3. Po wybraniu wszystkich niezbędnych elementów, naciśnij „Dalej”.
 4. Teraz masz możliwość edytowania każdego zdjęcia i filmu osobno, stosując filtry, dostosowując jasność czy kontrast. Aby zmienić kolejność elementów, przesuń zdjęcie w górę lub w dół, by uzyskać żądany układ.
 5. Po edycji, naciśnij „Dalej” i przejdź do etapu dodawania opisu, hashtagów i oznaczeń. Dobrze przemyślany opis i odpowiednie hashtagi pomogą dotrzeć do szerszej grupy odbiorców zainteresowanych Twoją treścią.
 6. Kiedy wszystko będzie gotowe, naciśnij „Udostępnij”, aby opublikować karuzelę na Twoim profilu.

Inne metody na dodanie kilku zdjęć na Instagramie

Oto dwie inne metody na atrakcyjne prezentowanie wielu zdjęć na Instagramie, które mogą Cię zainteresować, jeśli karuzele nie są Twoim ulubionym formatem. Pierwszą z alternatyw jest publikowanie filmów. Filmy zyskują na popularności w mediach społecznościowych, w tym na Instagramie. Można stworzyć krótkie wideo, łącząc różne zdjęcia lub sceny w jednym klipie.

Drugą opcją jest wykorzystanie aplikacji Canva, która oferuje szeroki wybór szablonów do personalizacji. Dzięki temu Twój post może się wyróżnić wśród innych na Instagramie. Jeśli jednak nie przekonują Cię instakaruzele, pozwalające na dodawanie kilku zdjęć naraz, istnieją inne rozwiązania, aby zaprezentować więcej treści w jednym poście.

Jak przygotować kolaże?

Kolaże, które kiedyś straciły na popularności, teraz znów są trendy, szczególnie w kontekście estetycznych aranżacji i moodboardów. Starannie dobrane kolory i ramki mogą sprawić, że kolaż stanie się bardzo atrakcyjny dla Twoich obserwatorów. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych postów ze zdjęciami, szczególnie na profilach modowych, gdzie można zestawiać ze sobą trendy elementy. Kolaże są efektywne nie tylko jako posty, ale także w reels i stories na Instagramie. Ważne, aby styl kolażu harmonizował z ogólnym wyglądem profilu, utrzymując spójną kolorystykę. Aby dodać kolaż do Insta Stories, możesz użyć funkcji „układ”, która podzieli ekran na cztery części. Pamiętaj, że w tworzeniu kolażu liczą się detale.

Zaplanowanie kilku postów

Profile o wysokiej estetyce zdominowały Instagram, gdzie liczy się nie tylko jakość, ale i spójność zdjęć. Jedną z technik jest staranne planowanie wyglądu feedu. Oznacza to, że zamiast jednego posta, publikuje się trzy, tworząc spójny układ kafelków. Ciekawe jest, że pojedyncze zdjęcia mogą nie robić takiego wrażenia, jak całość feedu oglądana razem.

4.7/5 - (4 votes)